Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
HomeFeaturesFull List of APC Consensus candidates

Full List of APC Consensus candidates

 

1. National Chairman: Senator Abdullahi Adamu (Nasarawa State)

2. Deputy National Chairman (North): Senator Abubakar Kyari (Borno State)

3. Deputy National Chairman (South): Emma Eneukwu (Enugu State)

4. National Secretary: Iyiola Omisore (Osun State)

5. Deputy National Secretary: Festus Fuanter (Plateau State)

6. National Vice Chairman (North Central): Mu’azu Bawa Rijau (Niger State)

7. National Vice Chairman (North East): Mustapha Salihu (Adamawa State)

8. National Vice Chairman (North West): Salihu Lukman (Kaduna State)

9. National Vice Chairman (South East): Dr Ijeomah Arodiogbu (IMO State)

10. National Vice Chairman (South South): Chief Hon Victor Ton Gladom (Rivers State)

11. National Vice Chairman (South West): D. I. Kekemeke (Ondo State)

12. National Legal Adviser:Ahmed El-Marzuk (Katsina State)

13. National Treasurer: Uguru Matthew Ofoke (Ebonyi State)

14. National Financial Secretary: Bashir Usman Gumel (Jigawa State)

15. National Organizing Secretary: Suleiman M. Argungu (Kebbi State)

16. National Welfare Secretary: F.N. Nwosu (Abia State)

17. National Publicity Secretary: Felix Morka (Delta State)

17. National Auditor: Sen Abubakar Maikafi (Bauchi State)

19. National Women Leader: Dr Betta Edu (Cross River State)

20. National Youth Leader: Abdullahi Dayo Israel (Lagos State)

21. Special (Persons With Disability) Leader: Tolu Bankole (Ogun State)

22. Deputy National Legal Adviser: Barr Ibrahim Salahu (Kwara State)

23. Deputy National Treasurer: Hon Omorede Osifo (Edo State)

24. Deputy National Financial Secretary: Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe State)

25. Deputy National Organizing Secretary: Chidi Duru (Anambra State)

26. Deputy National Publicity Secretary: Yakubu Murtala Ajaka (Kogi State)

27. Deputy National Welfare Secretary: Dr Christopher Akpan (Akwa Ibom State)

28. Deputy National Auditor: Olufemi Egbedeyi (Oyo State)

29. Deputy National Women Leader: Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba State)

30. Deputy National Youth Leader: Jamaluddeen Kabir (Zamfara State)

31. National Ex-officio (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

32. National Ex-officio (North East): Sirajo Dahuwa (Bauchi State)

33. National Ex-officio (North West): Aliyu Ahmed Yako (Kano State)

34. National Ex-officio (South East): Rt. Hon. Agunwa Anekwe ((Anambra State)

35. National Ex-officio (South South): Hon. Diriwari Akedewei (Bayelsa State)

36. National Ex-officio (South West): Bunmi Oriniowo (Ekiti State)

37. Zonal Secretary (North Central): Yakubu Muhammad Adamu (FCT)

38. Zonal Secretary (North East): Muhammad Wali Shettima (Yobe State)

39. Zonal Secretary (North West): Bello Goronyo (Sokoto State)

40. Zonal Secretary (South East): Azosu Innocent Itafa (Ebonyi State)

41. Zonal Secretary (South South): Dr Ita Udosen (Akwa Ibom State)

42. Zonal Secretary (South West): Vincent Bewaji (Ekiti State)

43. Zonal Legal Adviser (North Central): Hadiza Aliyu (Kogi State)

44. Zonal Legal Adviser (North East): Dauda Chakpo (Taraba State)

45. Zonal Legal Adviser: (North West): Bashir Usaini Dutse (Jigawa State)

46. Zonal Legal Adviser (South East): Mayor Ogbona Ernest (Ebonyi State)

47. Zonal Legal Adviser (South South): Nil

48. Zonal Legal Adviser (South West): Ismail Kolawole Majoro (Oyo State)

48. Zonal Organizing Secretary (North Central): Ahmed Attah (Kogi State)

49. Zonal Organizing Secretary (North East): Abubakar Adamu Musa (Taraba State)

50. Zonal Organizing Secretary (North West): Salisu Uba (Zamfara State)

51. Zonal Organizing Secretary (South East): Dozie Ikedife (Anambra State)

52. Zonal Organizing Secretary (South South): Blessing Agbome (Edo State)

53. Zonal Organizing Secretary (South West): Lateef Ibirogba (Lagos State)

54. Zonal Publicity Secretary (North Central):John Okoho (Benue State)

55. Zonal Publicity Secretary (North East): Lamido Muhammed (Gombe State)

56. Zonal Publicity Secretary (North West): Musa Makafiya (Zamfara State)

57. Zonal Publicity Secretary (South East):Augustine Onyedebelu (IMO State)

58. Zonal Publicity Secretary (South South): Nil

59. Zonal Publicity Secretary (South West): Ayo Afolabi (Osun State)

60. Zonal Women Leader (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)

61. Zonal Women Leader (North East): Zainab Abubakar Alman (Gombe State)

62. Zonal Women Leader (North West): Hadiza Shagari (Sokoto State)

63. Zonal Women Leader (South East):Mimi Uchenna Diyoke (Enugu State)

64. Zonal Women Leader (South South): Caroline Owugha (Bayelsa State)

65. Zonal Women Leader (South West): Yetunde Adesanya (Ogun State)

66. Zonal Youth Leader (North Central): Zubairu Aliyu (Kwara State)

67. Zonal Youth Leader (North East): Jason Baba Kwaghe (Adamawa State)

68. Zonal Youth Leader (North West): Abdulhamid Umar Muhammed (Kano State)

69. Zonal Youth Leader (South East):Ikenna Anyalewechi (Abia State)

70. Zonal Youth Leader (South South): Ebimobowe (Delta State)

72. Zonal Youth Leader (South West): Kolade Lawal (Ondo State)

73. Zonal Leader of Persons With Disability (North Central): Laho Lazarus Audu (Benue State)

74. Zonal Leader of Persons With Disability (North East): Muhammed Baba Isa (Yobe State)

75. Zonal Leader of Persons With Disability (North West): Lawal Na Rago (Kano State)

76. Zonal Leader of Persons With Disability (South East): Dr Nwachikwu Stanley Chinedu (Imo State )

77. Zonal Leader of Persons With Disability (South South):Edet Asia (Cross River State)

78. Zonal Leader of Persons With Disability (South West): Mashood Erubami (Oyo State)

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Latest News


Recent Comments